ABC medycyny chińskiej – zimno


aaaW medycynie chińskiej zimno ❄️(han), o naturze yin, stanowi jeden z czynników uszkadzających yang i wywołuje choroby. Może być zewnętrzne lub wewnętrzne. Człowiek, który ma już osłabiony yang, szybciej ulega zimnu zewnętrznemu.
W organizmie człowieka powoduje ono ból i zastój (unieruchamia), awersję do zimna, dreszcze, brak pragnienia, przejrzyste wydzieliny i mocz, biegunkę, wolny puls.
Jesienią i zimą spotykamy się często z atakiem zimnego wiatru (przeziębieniem🤧), który wnika do organizmu przez tzw. bramy wiatru – wrażliwe na zimno i wiatr obszary naszego ciała (chrońmy rejon szyi, nerek i stóp).

    W razie przeziębienia rozpraszamy zimno naparem z imbiru (świeżego), kwiatu bzu czarnego, krokosza. Możemy też wymoczyć stopy w gorącej wodzie z imbirem. Następnie należy wypocić się, żeby wypchnąć patogen. Jeżeli zrobimy to przy pierwszych objawach, nie zachorujemy😊. Unikamy w diecie przetworów mlecznych, cukru, surowego i zimnego jedzenia.

Mówiąc o zimnie nie możemy pominąć wpływu emocjonalnego chłodu z jakim spotykamy się na co dzień w relacjach z najbliższymi. Takie zimno❄️ też  bywa przyczyną zastoju.

,, Z nadejściem jesieni aura się ochładza, podobnie jak ochładzają się emocje. Dlatego jest ważne, by zachować spokój, nie dopuścić do depresji. Dzięki temu można łagodnie przejść w okres zimy. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń oddechowych w celu wzmocnienia qi płuc”
Zapraszam na zabiegi akupunktury i moksy wzmacniające odporność😊.
[Zdjęcie prywatne,Tatry Zachodnie zimą)
Podziel się tym postem w mediach społecznościowych:

Related Posts