Primum Odor ! (cz.1)

 

Ludzie bowiem mogą zamykać oczy na wielkość, na grozę, na piękno, i mogą zamykać uszy na melodię albo bałamutne słowa. Ale nie mogą uciec przed zapachem. Zapach bowiem jest bratem oddechu. Zapach wnika do ludzkiego wnętrza wraz z oddechem i ludzie nie mogą się przed nim obronić, jeżeli chcą żyć. I zapach idzie prosto do serc i tam w sposób kategoryczny rozstrzyga i skłonności lub pogardzie, odrazie lub ochocie,miłości lub nienawiści. Kto ma władzę nad zapachami, ten ma władzę nad sercami ludzi.♥

Pachnidło

     Zmysł węchu był tym pierwszym i najważniejszym, mają go nawet bakterie.

    Droga węchowa jest najszybsza, bo najkrótsza (nos-mózg). Najważniejszy zmysł, bo ostrzega o niebezpieczeństwie, jest bardzo czuły. Rozpylając równomiernie zapach 1 gr waniliny, na przestrzeni tak dużej jak Pałac Kultury i Nauki, byłby on wyczuwalny dla człowieka.

    W medycynie chińskiej węch związany jest z płucami (które otwierają się w nosie), aspektem płuc PO (bo ostrzega przed zagrożeniem). Zapach jest też ściśle związany z HUN wątroby (emocjami), ponieważ  węch jest zmysłem skojarzeniowym. Lęk np. skojarzony w dzieciństwie z zapachem piwnicy spowoduje, że w życiu dorosłym zapach ten będzie zawsze lęk wywoływał. Zapachy oddziałują silnie na nastrój i psychikę, a w postaci olejków eterycznych są też silnie antyseptyczne (działają w różnym stopniu, w zależności od olejku niszcząco na wirusy, bakterie i grzyby)

    Stare świątynie zbudowane z cedrów mają sterylność porównywalną do sali operacyjnej! Udowodniono także, że zastosowanie olejku eterycznego zmniejsza potrzebę antybiotyku o połowę!

    Udokumentowany jest przypadek angielskiego miasta, które w 1665r jako jedyne uniknęło epidemii dżumy, ponieważ burmistrz tego miasta nakazał mieszkańcom noszenie maseczek z lawendy. Czujecie już moc olejków…? 🙂

    Aromaterapia była znana i stosowana tysiące lat temu. Wzmianki o niej znajdziemy i w Piśmie Świętym i w Wedach (Ramajana II wiek p.n.e. wspomina o producentach trociczek).

    Egipska królowa Hatshepsut wyruszyła na pierwszą wyprawę w historii, właśnie po mirrę, olibanum, opoponax i rośliny do Sudanu (dawny Punt). Mumie też zresztą zawdzięczają swoje przetrwanie olejkom.

   W historii ludzkości pierwsze alkoholowe perfumy zawdzięczamy naszej Elżbiecie Łokietkównie, która chorując na reumatyzm poprosiła o ratunek medyków, którzy dostarczyli jej mieszaninę olejku rozmarynowego i tymiankowego, utrwaloną alkoholem. Zapach zrobił taka furorę w Europie, że nasza Elżbieta zaprezentowała go na dworze francuskiego króla Karola Mądrego i od tamtego czasu przez 300 lat był NR 1 w Europie znanym pod nazwą Woda Królowej Węgier ! Jest zresztą dostępna do dziś.

Na koniec chciałam przestrzec, aby nie wieszać w samochodach zapachów lawendy i wanilii, ponieważ usypiają! Można zawiesić zapach cytrusowy lub np.rozmaryn. C.D.N. 🙂

Podziel się tym postem w mediach społecznościowych:

Related Posts