1111Jak widać w medycynie chińskiej narządy mają inne, szersze znaczenie niż w medycynie zachodniej i niezupełnie odpowiadają zakresem i funkcjom swoim odpowiednikom w anatomii. Stąd wynika często wiele nieporozumień w rozmowach z klientem/pacjentem.
1111Medycyna chińska wprowadza podział na narządy pełne (zang) oraz puste (fu, które pełnią funkcję,, służebną”). Każdy narząd zang ma przyporządkowany aspekt świadomości (w przypadku serca jest to Xin Shen) i odpowiadające mu emocje. Serce wraz z omówionymi przeze mnie w cz. 1 nerkami należy do narządów zang i stanowią razem tzw. korzenie życia.(więcej o nerkach:https://kosmetyka-ziomek.pl/aktualnosci/abc-medycyny-chinskiej-cz-1-nerki/). Ze wszystkich zang serce jest najbardziej yang (gorące).
1111Jest ono siedzibą umysłu, naszej świadomości (ducha, Shen). Zarządza krwią i naczyniami krwionośnymi, „otwiera” się na języku (zarządza mową, wysławianiem się), odpowiada za nasze relacje z innymi ludźmi.
Związek z pięcioma przemianami: przemiana – ogień (gorąco), emocja – radość, pora roku – lato, kolor – czerwony, smak-gorzki, pora dnia 11.00-13.00.
1111Serce ma bliski związek z osierdziem (naczynia krwionośne), jelitem cienkim, śledzioną (poprzez krew), płucami (w ramach tzw. Górnego Ogrzewacza), wątrobą (poprzez krew i Hun, czyli emocje i ich wpływ na umysł), oraz w ramach warstw z nerkami – shao yin (gdzie yin nerek nawilża serce, a ogień serca ogrzewa nerki).
1111Co działa osłabiąjaco na serce: podekscytowanie, praca pod presją czasu, zbyt dużo aktywności umysłowej oraz czytania i mówienia, brak snu, stymulanty, alkohol i papierosy, zbyt dużo smaku gorzkiego i ostrego, gorące, tłuste, ciężkostrawne potrawy, gorący klimat (serce jest bardzo yang i nie jest w stanie znieść więcej gorąca), częste wypacanie (pot wg TCM jest płynem serca).
1111Co serce wzmocni: należy dbać o jakość i ilość krwi (dieta np. ryż, owies, buraczki, marchew, czerwone winogrona , czereśnie, morele, morwa, daktyle, kurczak, wołowina, wątróbka, jajka, pyłek pszczeli, muszla ostrygi, cytryniec chiński ), sen , relaksacja i medytacja. Serce osłabia smutek, a wzmacnia radość (rozumiana jako pogoda ducha, a nie podekscytowanie!). Dobrym sposobem na regulację energii serca będzie pięciominutowy masaż punktu ShenMen (Duchowe Drzwi) na nadgarstku (masaż robimy kolejno na każdej ręce, zdjęcie punktu poniżej).
1111Poza typowymi symptomami chorób, które medycyna zachodnia wiąże z sercem i krążeniem, należy zwrócić uwagę na objawy, które wg TMC mogą świadczyć o problemie z sercem jak: bezsenność, zmęczenie umysłowe, depresja, gadatliwość, splątana mowa, kłopoty z pamięcią, nadmierne pocenie, odczucie intensywnego gorąca lub zimna, zaburzenia nastroju, kolor cery twarzy (skóra powinna mieć blask), wyraz oczu itp. Większość problemów z sercem wynika z niedoborów w organizmie.
„Badania dowodzą, że jedną z najważniejszych rzeczy dla uniknięcia zawału serca jest pozostawanie w szczęśliwym związku…, potrzebujesz kogoś kto cię kocha i wysłucha”, nic dodać…
Przejawem obfitości Shen jest kreatywność, twórczość, ciekawość świata, szlachetność .
W przypadku poważnych kłopotów z sercem zwykle sama dieta nie będzie wystarczająca. Warto skorzystać także z akupunktury, ziołolecznictwa i masażu chińskiego. Uzupełnieniem leczenia w przypadku depresji, bezsenności, kłopotów z pamięcią będzie aromaterapia, która znakomicie wpływa na Shen.
Zapraszam na konsultacje :)♥
Adres gabinetu w Rzeszowie:
ul. Ks. Jałowego 20
35-111 Rzeszów
woj. podkarpackie
Kontakt telefoniczny:
Kinga Pantera-Ziomek
Tel.: (+48) 600 330 435