Medycyna chińska dąży do uzyskania równowagi yin i yang w organizmie, oraz swobodnego przepływu energii witalnej Qi (czyt.czi ). Uważa się, że choroba ciała współistnieje zwykle z jakimś zaburzeniem emocji i odwrotnie zaburzeniu emocji odpowiada jakaś dysfunkcja w ciele.
Nerki stanowią korzeń życia i odporności, są magazynem esencji jing, którą dziedziczymy po rodzicach. Częściowo możemy ją wzmacniać przez pożywienie, odpowiednie oddychanie, zachowując czysty i spokojny umysł.
To jing decyduje o naszej konstytucji, prawidłowym wzroście i rozwoju, reprodukcji. Osłabione może powodować bezpłodność, opóźniony wzrost i rozwój, przedwczesne starzenie, zaburzenia płciowe. Dlatego rodzice na długo przed poczęciem dziecka powinni zadbać o siebie i wzmocnić organizm na ile to możliwe. Najlepszy czas zajście w ciążę jest przed 28 rokiem życia.
Nerki wytwarzają szpik, odpowiadają za stan i jakość kości, mózgu i rdzenia kręgowego, mają wpływ na wytwarzanie krwi. Dobre jing nerek, to silne kości, dobrze funkcjonujący mózg (talenty, mądrość, geniusz). Jakość zębów i włosów też świadczy o sile nerek.
Podtrzymują ogień Ming Men, który jest źródłem całego ciepła w organizmie. Niedostatek w tym aspekcie będzie powodował np. odczuwanie zimna, złe trawienie, problemy seksualne.
Nerki regulują płyny, więc zaburzenia w ich pracy będą powodować mnóstwo dolegliwości z tym związanych (np.obrzęki). Kontrolują dolne otwory ( problemy z nietrzymaniem moczu, kału) .Przyjmując Qi z płuc wpływają na płynność oddechu. Zakłócenia na tym polu będą skutkować problemami z oddychaniem (astma). W starszym wieku, gdy poziom jing spada, słabnie nam słuch, który także od nich zależy. Są siedzibą zhi, ducha zwanego „zarodkiem stworzenia”, odpowiada za wolę życia.
Siła nerek, to też siła woli, moc, mądrość, nieustraszoność. Słabe nerki, to stale towarzyszące uczucie strachu i lęku, które stanowią tzw. wewnętrzne przyczyny chorób. Nerki pozostają w bliskiej relacji z pęcherzem moczowym, płucami, śledzioną (układem pokarmowym), a w ramach tzw. warstw z sercem (shao yin)(więcej o sercu:https://kosmetyka-ziomek.pl/medycyna-chinska/abc-medycyny-chinskiej-cz-2-serce/)
Związek z pięcioma przemianami: element wody, pora roku- zima, kolor- czarny, smak -słony, emocja- lęk.
Bardzo dobrym sposobem wzmacniającym nerki jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z solą. Jest to szczególnie korzystne w starszym wieku.
Medycyna tybetańska poleca masaż kostek u nóg (robimy wdech i zatrzymujemy powietrze, w tym czasie, na zatrzymanym wdechu masujemy równocześnie obie kostki u nogi, następnie wydychamy powietrze). Masaż powtarzamy 3 razy na zatrzymanym wydechu, na każdej nodze. Nie należy dopuszczać do wychłodzenia okolicy lędźwiowej i stóp.
Do diety włączamy orzechy włoskie, winogrona, soczewicę, grzyby, produkty w czarnym kolorze (czarny sezam, czarną fasolę i ryż), kaczkę, kurę, dziczyznę, małże i krewetki (prostata), korzystny będzie tez kordyceps, zupy mocy.
Polecane są ćwiczenia qigong, oddechowe, medytacja.
W gabinecie u terapeuty TCM możemy wzmocnić nerki korzystając z terapii ziołami, moksy i akupunktury.
Co osłabia nerki: brak snu, ciężka praca fizyczna, praca umysłowa pod presją czasu, niewłaściwa dieta, stres, stymulanty (kawa, napoje energetyczne, narkotyki) zimne napoje, surowe, zimne jedzenie (osłabia aspekt yang), nadmiar seksu (dotyczy to szczególnie mężczyzn ), ciąże, poronienia.
Ludzie nie potrafią odpoczywać i regenerować sił. Jeżeli chociaż trochę się lepiej poczują, to natychmiast to wydatkują. Tak nie należy postępować, ponieważ jing jest jak depozyt na koncie. Jeżeli wszystko wydajemy na bieżąco, to nic nam nie zostanie w zapasie i na stare lata mamy pewne jak w banku kłopoty ze zdrowiem i ciężką starość. Pamiętajmy o tym.