Botox jest zabiegiem, w którym podaje się w odpowiednie partie mięśniowe neurotoksynę, w celu porażenia mięśnia, co powoduje jego zwiotczenie i w efekcie wygładzenie zmarszczek.
Zabieg powoduje unieruchomienie głównych mięśni mimicznych. Dobrze znanym efektem ubocznym botoksu jest niezdolność do pełnego wyrażenia emocji. Ostatnio badania ujawniły drugi efekt uboczny – niemożność pełnego odczuwania emocji, ponieważ do tego celu potrzebujemy prawidłowo działających mięśni (tzw.rezonans motoryczny). Paraliż nawet jednego mięśnia prowadzi do osłabienia w odczytywaniu emocji z którymi jest związany. Zablokowana twarz sprawia, że mózg reaguje inaczej na emocje i aspekty poznawcze. Osłabieniu ulega zdolność odczuwania empatii, instynkt przeżycia, przetwarzanie impulsów dotykowych z ręki.
Najczęściej zabieg wykonuje się na mięśniu marszczącym brwi, gdzie znajduje się jeden z ważniejszych punktów akupunktury – Yintang ( określany także jako wyższy ośrodek energetyczny Tan Tien, odpowiadający za intuicję, wgląd wewnętrzny, mający połączenie energetyczne z przysadką mózgową i wpływ tym samym na zarządzanie hormonami).
Czasopismo Science donosi, że toksyna botulinowa może się przemieszczać do CUN , wpływa też na inne obszary ciała, powodując różne i czasami odległe od miejsca wstrzyknięcia zaburzenia (które także nie dziwią, jeżeli popatrzymy na przebieg meridianów, oraz wywołany przez zabieg zastój Qi i krwi ).
Możliwe skutki uboczne botoxu:
Zabieg ten powoduje także suchość skóry, ponieważ upośledza funkcje wydzielnicze gruczołów łojowych i potowych, oraz wywołuje zanik mięśni. W efekcie wywiera to niekorzystny wpływ na metabolizm skóry, której kondycja ulega pogorszeniu.
Podejście do zmarszczek zachodniej medycyny obejmuje wpływ mimiki, tzw. fotoaging, grawitację. W medycynie chińskiej twarz jest lustrem równowagi wewnętrznej i ważnym elementem diagnostycznym. Medycyna chińska uwzględnia poza czynnikami zewnętrznymi wpływ czynników wewnętrznych (Qi, krwi, płynów, jing nerek i shen).
W TCM bruzdy i zmarszczki świadczą o stanie narządów oraz o emocjach. Ciało stanowi zintegrowany system, dlatego dysfunkcje twarzy leczy się poprzez ciało. Jest tu sens i logika w przeciwieństwie do naszej medycyny, która zwalcza objawy.
Przykładowo: poziome zmarszczki na czole mogą sygnalizować niedobór yin płuc ( suchość), zaburzenia trawienia, trudności w wydalaniu moczu, bóle lędźwi; zmarszczki pionowe między brwiami świadczyć mogą o obsesyjnej koncentracji na czymś, drażliwości, frustracji, złości, natomiast poziome w tym miejscu o zamartwianiu się, osłabieniu tarczycy; krzyżujące linie na czole o złym trawieniu, nieprawidłowej diecie, skłonności do miażdżycy; linie nad ustami świadczą o wyczerpaniu qi śledziony, niedoborze estrogenów; bruzdy opadające przy kącikach ust o stale obecnym lęku i strachu; opadające kąciki oczu ukazują długotrwały smutek i żal; głębokie bruzdy na policzkach, to bruzdy obsesyjne.
Oczywiście terapeuta chińskiej medycyny nie opiera na tym całej diagnozy, lecz to stanowi jej istotny element.
Stan narządów wewnętrznych, dieta i emocje mają bezpośredni wpływ na wygląd i kolor naszej skóry.
Botox powoduje zastój Qi i krwi, co mówiąc „po polsku” wpłynie na upośledzenie krążenia, odżywienia oraz dotlenienia skóry i mięśni na obszarze poddanym zabiegowi. Osłabieniu ulegnie też przepływ informacji między komórkami.
Co można zaproponować jako alternatywę?
Z bardzo dobrymi efektami możemy zastosować zabiegi akupunktury w połączeniu z innymi zabiegami kosmetycznymi, odpowiednią dietą oraz ewentualnie terapią ziołową.
Mechanizm działania akupunktury jest odwrotnością botoxu. W zabiegu wzmacniamy, a nie osłabiamy mięsień. Badania dowodzą, że akupunktura zwiększa produkcję kolagenu typu III, przez poprawienie krążenia i zwiększenie ilości fibroblastów. Wzmacniając mięśnie wiotczejące z wiekiem ( w wyniku niedoboru Qi i Yin), powoduje dodatkowo efekt liftingu (odpowiednie napięcie mięśni twarzy ,, dźwiga” owal). Dodatkowy bonus akupunktury, to poprawa mikrokrążenia skóry, funkcji immunologicznych, zmniejszenie stanów zapalnych, pozytywny wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych i ogólne odmłodzenie organizmu.
Mam nadzieję, że przekonałam Was, iż botox, to nie jest najlepszy sposób na młody wygląd. Są lepsze:). Pracując jednak 26 lat w swojej branży wiem, że dla niektórych osób wygląd bywa ważniejszy niż zdrowie i stan umysłu;), właśnie dla tych osób na koniec zostawiłam jeszcze asa w rękawie:). Co to takiego? Przeczytajcie już sami w poniższym linku.
Adres gabinetu w Rzeszowie:
ul. Ks. Jałowego 20
35-111 Rzeszów
woj. podkarpackie
Kontakt telefoniczny:
Kinga Pantera-Ziomek
Tel.: (+48) 600 330 435