Jest roślina/przyprawa o cennych właściwościach leczniczych, a rzadko stosowana. Może okazać się bardzo pomocna w covidowych czasach. Ma szerokie spektrum działania leczniczego.Tą rośliną jest szafran.
Właściwości wg medycyny chińskiej:
smak słodki, ostry, termicznie zimny. Wpływa na serce, wątrobę, krew, dolny ogrzewacz. Usuwa zastój krwi, odżywia krew, poprawia jej cyrkulację, ochładza gorąco krwi, uspokaja Shen/umysł.
W związku z powyższym znajduje zastosowanie w przypadku leczenia różnych chorób i dolegliwości:
1. Stanów lękowych, depresji, niepokoju, przygnębienia, manii, psychicznej drażliwości, kołatania serca, bezsenności. Uspokaja drżenia, poprawia nastrój!
2. Infekcji górnych dróg oddechowych z wysoką gorączką.
3. Egzem i stanów zapalnych skóry.
4. Żylaków, hemoroidów, krwiaków pourazowych, stanów po zakrzepowym zapaleniu żył, bolesnych i nieregularnych miesiączkek, zaburzeń czucia w kończynach.
4. Szafran korzystnie wpływa na wzrok, nawilżenie gałki ocznej, którą odmładza. Spowalnia zwyrodnienie plamki żółtej, poprawia ostrość widzenia, wzmacnia mięśnie gałki ocznej i wzrok!
5. Poprawia pamięć i koncentrację.
6. Przez zwiększenie ukrwienia narządów płciowych korzystnie wpływa na miesiączkowanie i erekcję.
Szafran najczęściej stosuje się jako przyprawę. Można zrobić napar w ilosci 1g,1,5g szafranu na szklankę wrzątku, zaparzyć 20 min pod przykryciem i wypić dzieląc na 2,3 dawki w ciągu dnia.
Albo zrobić nalewkę (wg dr Różańskiego):
„Nalewkę sporządzić zalewając 1 łyżkę szafranu 300 ml alkoholu 40-60%. Po 7 lub kilkunastu dniach nalewkę przecedzić. Zażywać 1-3 razy dziennie po 5 ml, w razie mocnego zdenerwowania i nerwicy – 10 ml”.
Można dodać szafran do czerwonego wina ( ja tak robię
). Na litr wina łyżka szafranu plus jagody goji, cytryńca i kilka da zao. Odstawiamy słoik z winem w ciemne miejsce na 2,3 tygodnie, codziennie wstrząsamy. Następnie zlewamy winko i można się delektować
.
Uwaga: szafran w dużych (powyżej 10g dziennie) dawkach jest trujący. Nie należy stosować go w ciąży, lub stosować z dużą ostrożnością (działa poronnie w większych dawkach). Jest wrażliwy na światło, traci swoje właściwości lecznicze. No i jest mały minus – szafran jest drogi i bywa często fałszowany, to najdroższa przyprawa świata, ale czy nie warta swojej ceny?